Navigace: Domů Projekty a soutěže Entente Florale Europe

Evropská kvetoucí sídla - Entente Florale Europe

ENTENTE FLORALE EUROPE - ROČNÍK 2019

Tisk

Slavnostní vyhodnocení ročníku 2019

IMG_7856_m

28. září 2019 byly v rakouském Haus im Ennstal vyhlášeny letošní ceny v evropské soutěži Entente Florale Europe (EFE). Za Českou republiku se soutěžního klání zúčastnily jihomoravské Ostopovice a z Hausu přivezly stříbrné ocenění. Českým organizátorem mezinárodní soutěže Entente Florale Europe – Evropská kvetoucí sídla je Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z.s. (SZKT), garantem české účasti a podporovatelem soutěže je Ministerstvo životního prostředí. Do aktuálního ročníku soutěže postupuje vždy loňský vítěz soutěže Zelená stuha České republiky. Českou republiku v roce 2019 v soutěži reprezentovala jihomoravská obec Ostopovice, která si ze slavnostního předávání cen v rakouském Haus im Ennstal přivezla stříbrnou medaili.

Na samotné hodnocení se obec pečlivě připravovala s odbornou podporou komisařů SZKT téměř rok. Koncem června obec navštívila mezinárodní hodnoticí komise, složená z 9 zástupců všech letos se účastnících zemí. Hodnocení probíhá podle předem daných kritérií, jejichž rozsáhlá škála je shrnuta do 10 hodnocených oblastí:

Rozsáhlá škála kritérií je shrnuta do 10ti hodnocených oblastí:

1. Plánování a rozvoj obce
2. Životní prostředí - přírodní prostředí,
3. zastavěné prostředí
4. Krajina
5. Veřejná prostranství a zeleň
6. prvky zeleně – trvalé i sezónní
7. Environmentální výchova, vzdělávání
8. Zapojení obyvatel
9. Turistika a volný čas
10. Prezentace a komunikace
Odkaz na stránky ENTENTE FLORELE EUROPE: 

http://www.entente-florale.eu/

Garantem ocenění Entente Florale Europe je mzp-i

2.10. 2019


Ostopovice_efe

Hodnocení komise v Ostopovicích

V letošním ročníku mezinárodní soutěže je Česká republika reprezentována pouze jedním zástupcem, a to vítězem Zelené stuhy ČR Vesnice roku 2018 - obcí Ostopovice v Jihomoravském kraji. V letošním ročníku nebylo nominováno sídlo z kategorie město. Letošního ročníku se zúčastní celkem 14 různých evropských sídel z devíti evropských zemí. 
Hodnotící komise složená ze zástupců všech zúčastněných zemí, navštíví obec Ostopovice dne 30. června 2019.
Garantem ocenění Entente Florale Europe je mzp-i

25.6.2019


 

ENTENTE FLORALE EUROPE - SOUTĚŽNÍ ROČNÍK 2018

Tisk

Poříčí u Litomyšle je zlaté!

Obec získala zlatou medaili v soutěži Entente Florale Europe a potvrdila tak rostoucí kvalitu v přístupu našich sídel k životnímu prostředí.

Porici_ceremonial_Tullamore_2018

Českou republiku v roce 2018 v soutěži reprezentovala malá obec z Litomyšlska – Poříčí u Litomyšle. A ze soutěže si odnáší ocenění nejvyšší – zlatou medaili, kterou si přivezla ze slavnostního předávání cen v Irském městě Tullamore. Navázala tak na loňský úspěch města Brna, a stala se v historii české účasti teprve čtvrtou obcí, která na zlato dosáhla. Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, jako český garant a organizátor soutěže, se připojuje s velkou gratulací.

Poříčí u Litomyšle bylo do mezinárodní soutěže Entente Florale Europe (EFE) nominována jako vítěz Zelené stuhy České republiky 2017, která je organizována v rámci soutěže vesnice roku. Obec se na hodnocení téměř rok pečlivě připravovala, s odbornou podporou našich komisařů a samozřejmě s podporou Ministerstva životního prostředí, Ministerstva pro místní rozvoj a Krajského úřadu Pardubického kraje. V měsíci červenci obec navštívilo 9 komisařů – zástupců všech letos se účastnících zemí. Rozsáhlá škála kritérií je shrnuta do 10ti hodnocených oblastí:

1. Plánování a rozvoj obce
2. Životní prostředí - přírodní prostředí,
3. zastavěné prostředí
4. Krajina
5. Veřejná prostranství a zeleň
6. prvky zeleně – trvalé i sezónní
7. Environmentální výchova, vzdělávání
8. Zapojení obyvatel
9. Turistika a volný čas
10. Prezentace a komunikace

A co komisi v obci nejvíce zaujalo, a čím si zasloužila tak vysoké hodnocení? Obec se problematikou tvorby životního prostředí a práce v krajině věnuje systematicky již od devadesátých let. V obci byl uspořádán mezinárodní workshop studentů architektury, z něhož řadu výstupů se podařilo realizovat. Obec při řešení zelených prvků v sídlu i krajině postupuje nápaditě a přitom s citem pro tradiční ráz. Využívají zde moderních trendů - například při zakládání květinových záhonů v centru obce jsou využity letničkové druhově bohaté směsi z výsevu, či v centru obce zakládány květnaté trávníky různých skladeb, kde nejlepší směsi si obec sama vyhodnocuje a poté dále využívá.Příkladný je přístup obce k urbanistickému rozvoji, kdy ke tvorbě nových struktur v obci přistupují aktivně, se zřetelí k pěší prostupnosti a ke komfortu života v obci. Mezi nejatraktivnější prostranství v obci patří nově rekonstruovaný sklípek v centru obce s návaznou turistickou a cyklistickou odpočívkou, či nově vytvořený památník bezpráví – místo paměti obce k válkám i obětem totalitních režimů v minulém tisíciletí.

Účast v soutěži je pro obec především oceněním dlouholeté práce vedení obce, ale i všech občanů, kteří se do společného života hojně zapojují. Soutěž je však pro obec přínosná také z mnoha dalších ohledů. Důležitý je také to, že díky přípravě na hodnocení a pohledu „zvenku“ mohou zástupci vedení obce na některé věci získat nový pohled a nové impulsy. Jde tedy nejen o pohled zpět, ale především o impuls do budoucna. V neposlední řadě díky mezinárodnímu partnerství se obec stává členem velké rodiny oceněných měst a obcí, které Entente Florale Europe od již roku 1975 spojuje.

2.10.2018

Hodnocení ročníku 2018
V letošním roce navštíví hodnotící komise finalistu soutěže Zelená stuha ČR za rok 2017, obec Poříčí u Litomyšle a to ve dnech 17. - 18. července 2018. Hlavním hodnotícím dnem bude úterý 17.7., komise má na hodnocení 4 hodiny, aby posoudila kvality obce. Vyhlášení výsledků letošního ročníku E.F.E. proběhne v Irském městě Tullamore 22. září letošního roku. 
Garantem ocenění Entente Florale Europe je mzp-i

1.7.2018


 

ENTENTE FLORALE EUROPE - SOUTĚŽNÍ ROČNÍK 2017

Tisk

V letošním roce se soutěže Entente Florale Europe účastní Statutární město Brno a obec Kostelní Lhota.

Brno navštívila hodnotící komise E.F.E. dne 14. července 2017 a Kostelní Lhotu následující den, tedy 15. července 2017. Obě sídla se na hodnocení velice důkladně připravovala a vytvořila svá portfolia, která si můžete prohlédnout níže.

Garantem ocenění Entente Florale Europe je mzp-i


Brno_EFE_logo_2017kostelni_lhota_logo_efe_2017

 

SLAVNOSTNÍ CEREMONIÁL VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ ROČNÍKU 2016

Tisk

Dne 23. září 2016 proběhne slavnostní vyhlášení letošního ročníku soutěže Entente Florale Europe jehož garantem je Ministerstvo životního prostředí ČR. Jako hostitelské město bylo tento rok vybráno Brno. Záštitu nad organizací celého ceremoniálu má Magistrát města Brna a Veřejná zeleň města Brna, příspěvková organizace. Jako další část programu jsme pro odbornou veřejnost připravili dvoudenní odbornou konferenci za účasti zahraničních přednášejících z řad odborné poroty této soutěže. 

Podrobnosti k programu návštěvy porotců E.F.E. v České republice a slavnostnímu ceremoniálu naleznete zde.

Program odborné konference Veřejná zeleň - součást evropské kultury naleznete zde.

Pohled_na_Hlavn_tdu_z_parku_web Kana_Chlapec_s_rybou_web
 

ZAČALA PŘÍPRAVA LETOS SOUTĚŽÍCÍCH SÍDEL

Tisk

DBrezany_webDne 14.ledna se zástupci SZKT sešli s představiteli obce Dolní Břežany, která Českou republiku reprezentuje v roce 2013 v prestižním mezinárodním projektu Entente Florale Europe - Evropská kvetoucí sídla.

Podrobnější informace o soutěži včetně hodnotících kritérií a pásem hodncení sídel naleznete zde.

Celý článek...
 

PUTOVNÍ VÝSTAVA SE PŘESUNUJE DO DALŠÍHO HOSTITELSKÉHO MĚSTA

Tisk

Výstava Entente Florale Europe - 10 let Evropských kvetoucích sídel ve středu 21. listopadu ukončí svou prezentaci v moravském městě Uherské Hradiště a  od pondělí 26.listopadu se návštěvníkům otevře v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Tam je  umístěna jak ve venkovním prostoru zahrady před skleníky, tak i v přednáškové místnosti u vstupu do skleníků, kde je součástí prohlídky skleníků. Výstava bude také ke shlédnutí všem účastníkům naší konference Dny zahradní a krajinářské tvorby v Luhačovicích a to v době 21.-23.11.  Venkovní expozice bude po tyto tři dny umístěna před vchodem do kulturního domu Elektra.

Celý článek...
 

Nejkrásnější z českých kvetoucích sídel se představí v Uherském Hradišti

Tisk
Vystava_Klementinum_webVýstava Entente Florale Europe - 10 let Evropských kvetoucích sídel ukončila v pátek 12.října svou prezentaci v pražském Klementinu a přesunula se do Uherského Hradiště, kde je umístěna v prostorách nádvoří Reduty. Uherské Hradiště je letošním reprezentantem České republiky v uvedené mezinárodní soutěži a 14.září 2012 na slavnostním ceremoniálu v holandském městě Venlo obdrželo nádherné stříbrné ocenění.

Výstavu bude možné navštívit 15.10. - 21.10.2012  každý den od 8.00 do 18.00. Vstupné je zdarma. Vernisáž proběhne ve stejných prostorách ve čtvrtek 18.10.2012 v 16 hod. a bude zahájena starostou města Květoslavem Tichavským, který dodal: „Budete mít možnost si prohlédnou stříbrné ocenění, které jsme dovezli z nizozemského Venla, kde jsme se dozvěděli výsledky hodnocení mezinárodní komise, která nás navštívila 6.8.2012. Uherské Hradiště bylo nominováno prezentovat Českou republiku v této soutěží, což pro nás bylo velkou ctí.“

Informaci zveřejněnou na portálu města Uherské Hradiště naleznete zde:

Celý článek...
 

ČESKÁ SÍDLA V PRESTIŽNÍ MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽI ZÍSKALA STŘÍBRO A BRONZ

Tisk

100x100xlogo_efe_kvtky-maleV pátek 14.září byl v holandském městě Venlo slavnostním ceremoniálem vyhodnocen letošní ročník významné evropské soutěže Entente Florale Europe – Evropská kvetoucí sídla. Za Českou republiku soutěžilo město Uherské Hradiště a obec Drmoul. Český zástupce za města získal stříbrné ocenění a český zástupce vesnic obdržel bronz. Letošního ročníku se účastnilo 9 vesnic a 11 měst z jedenácti členských zemí EU.

Mezinárodní soutěž Entente Florale Europe, ve volném překladu Evropská kvetoucí sídla, vyhlašuje nevládní nezisková organizace Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage (AEFP) se sídlem v Bruselu. Projekt iniciovaly už roku 1975 dvě květinové velmoci - Francie a Velká Británie. Hlavní důraz byl od začátku kladen na květinovou výzdobu měst a obcí, i pořádek a čistotu v sídlech. Postupem času se zaměření soutěže rozšiřovalo o důraz na příznivé životní prostředí sídel, tvorbu a rozvoj funkční sídelní zeleně, ale také na udržitelný společenský, kulturní a ekonomický život. Do soutěže je v současnosti zapojeno 12 evropských zemí, z nichž každá vysílá po jednom ze svých zástupců za obec a město. Česká republika se soutěže účastní od roku 2002 za organizačního zajištění prostřednictvím občanského sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou Venlo_2012_webtvorbu (SZKT) a díky podpoře Ministerstva životního prostředí, Ministerstva pro místní rozvoj a Spolku pro obnovu venkova. Záštitu nad letošním ročníkem soutěže v ČR poskyto Hlavní město Praha. Finančně organizaci letošního ročníku podpořily dva kraje – Zlínský a Karlovarský.

Celý článek...
 

VÝSTAVA "ENTENTE FLORALE EUROPE- 10 LET EVROPSKÝCH KVETOUCÍCH SÍDEL V ČR" STARTUJE V KLEMENTINU!

Tisk

10efe_obecne_poutac_A1_s_prelepkou_nahledSrdečně vás zveme na výstavu, prezentující 10 let účasti českých sídel (vesnic a měst) v prestižní evropské soutěži Entente Florale Europe - Evropská kvetoucí sídla. Výstava zahajuje slavnostní vernisáží ve středu 5. září v Praze v prostorách Výstavní chodby v přízemí a na Révovém nádvoří Národní knihovny (NK) ČR. Panelová expozice zobrazující snímky z 10 vesnic a 10 měst oceněných v mezinárodní soutěži Entente Florale Europe, ale i dvou sídel, která usilují o přízeň v letošním klání, se v Klementinu zdrží až do 12. října 2012. Poté se přesune do Uherského Hradiště.

 

Celý článek...
 

ČESKÁ SÍDLA SE PREZENTUJÍ V EVROPSKÉ SOUTĚŽI

Tisk

100x100xlogo_efe_kvtky-maleZápadočeskou obec Drmoul (okres Cheb, držitele Zelené stuhy ČR 2011) a moravské    město Uherské Hradiště (okres Uherské Hradiště, držitele Města stromů 2011), navštívila ve dnech 4.-7.srpna mezinárodní hodnotitelská komise prestižní celoevropské soutěže Evropská kvetoucí sídla - Entente Florale Europe (EFE).

Celý článek...
 

VÝSTAVA "10 LET EVROPSKÝCH KVETOUCÍCH SÍDEL V ČR"

Tisk

nklogo_cmykSenat_logo_CMYK_webAktuálně připravujeme zajímavou akci - propagační a prezentační výstavu s názvem "10 let Evropských kvetoucích sídel v ČR". Bude prezentovat 10 let účasti českých sídel v mezinárodní soutěži Evropská kvetoucí sídla – Entente Florale Europe. Představí oceněné zástupce z řad českých měst a obcí za dobu desetiletého působení České republiky, tedy 10 vesnic a 10 měst oceněných a také dvě sídla letos soutěžící - zde se ocenění dozvíme v průběhu výstavy (14.9.2012), do výstavy bude doplněno. Partnerem a spolupracující organizací je Národní knihovna ČR. Na Výstavu „Entente Florale Europe – 10 let Evropských kvetoucích sídel v ČR“  je poskytnuta záštita Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova. O záštitu jsou dále požádány tito partneři: Ministerstvo kultury, Svaz měst a obcí a  Spolek pro obnovu venkova.

Celý článek...
 

Evropská kvetoucí sídla - Entente Florale Europe (mezinárodní soutěž)

Tisk

logo_efe_kvtky-male

Stromoad_na_nmst_web
Pisecna_horni_konec1_web
Pisecna_stred_obce_web1

Ve volném překladu zní název této mezinárodní soutěže Evropská kvetoucí sídla a vyhlašuje ji organizace „Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage" (AEFP), což je nevládní nezisková organizace se sídlem v Bruselu. Projekt je znám již od roku 1975; iniciovaly ji dvě květinové velmoci - Francie a Velká Británie. Hlavní důraz byl tedy kladen na květiny, květinovou výzdobu měst a obcí, a pořádek a čistotu v sídlech.

Postupem doby se kampaň soutěže postupně rozšiřovala o propagaci zajištění a rozvoje příznivého životního prostředí sídel, tvorbu a rozvoj funkční sídelní zeleně, ale také na udržitelný život společenský, kulturní a ekonomický a to při širokém zapojení veřejnosti. Do soutěže se přidávaly i další evropské země, v současnosti je zapojeno 12 evropských zemí (včetně České republiky), z nichž každá vysílá po jednom ze svých zástupců za obec a město; kritéria soutěže se postupně rozšířila zvlášť pro hodnocení obcí a zvlášť pro hodnocení měst.
Celý článek...